

5-6 sierpnia świętowaliśmy Dzień Ratownika Górskiego w Krynicy Górskiej w ramach obchodów 65-lecia GOPR. Na imprezie uczestnicy mogli nie tylko bliżej przyjrzeć się pracy ratowników, ale przede wszystkim dowiedzieć się jak bezpiecznie poruszać się w górach.
W ramach imprezy odbyły się pokazy ratownictwa górskiego, w tym pokazy z udziałem psów ratowniczych. Równolegle w ramach Akademii GOPR ratownicy edukowali m.in. prawidłowego planowania oraz umiejętności przygotowania się do górskich wycieczek, umiejętności nawigacji w terenie górskim oraz zasad udzielania pierwszej pomocy w górach.
Podczas imprezy Mateusz Niewczas, Dyrektor ds. Zaangażowań Społecznych PZU, przekazał na ręce Naczelników Regionalnych Grup GOPR 700 plecaków zakupionych ze środków prewencyjnych. To kolejny po quadach sprzęt przekazany w tym roku dla GOPR.
Cieszymy się, że możemy wspierać GOPR w tak szczytnych działaniach, które pomogą poprawić bezpieczeństwo osób wypoczywających w górach. Chcemy ułatwiać im tę trudną misję z jaką na co dzień mierzą się goprowcy ratując ludzkie życie.
Plecak GOPR
Maciej Moskwa, Szef Szkolenia GOPR
Plecak w ratownictwie górskim stanowi swoisty kanon wyposażenia każdego ratownika. Historycznie już patrząc ratownictwo górskie zawsze wymaga specjalnego, najlepszego sprzętu i wyposażenia. Katalog umiejętności i zakres pracy ratownika zmusza do korzystania z coraz bardziej wyspecjalizowanego sprzętu i wyposażenia. Sprzęt wspinaczkowy, lawinowy, łączność, nawigacja, apteczka i odzież ochronna to zawsze kilka, a czasem kilkanaście kilogramów niezbędnego minimum do każdej wyprawy ratunkowej w górach.
Dobry plecak to zawsze podręczny magazyn powyższego sprzętu. Dobierając wyposażenie zawsze szukamy odpowiedniej pojemności, ergonomii i walczymy z wagą wyposażenia stanowiącą o komforcie i sprawności ratowników w trudnym, górskim terenie.
Plecak Randonnee stanowi optymalne połączenie pojemności, wygody oraz możliwości selektywnego uporządkowania poszczególnych elementów wyposażenia. Niby każdy plecak jest do siebie podobny, zwróćmy jednak uwagę na kilka drobiazgów:
- Możliwość mocowania nart – narty skiturowe to w okresie zimowym podstawowe narzędzie pracy dla ratownika poruszającego się w trudnym terenie. Zwykle niezbędna jest możliwość przenoszenia i troczenia nart przy plecaku. W rozwiązaniu Salewy mamy 2 możliwości troczenia – równoległą i diagonalną, do wykorzystania w zależności od specyfiki terenu i preferencji użytkownika. Dodatkowo boczne troki pozwalają w razie potrzeby kompresować plecak do mniejszych rozmiarów i mocować niezbędny sprzęt dodatkowy (np. czekany, raki, kask, lina).
- Kieszeń na sprzęt lawinowy – każda akcja w górach w terenie zagrożonym lawinowo wymaga noszenia przez ratowników detektora, sondy i łopaty. Integralna kieszeń na sondę i łopatę pozwala zachować pewien schemat noszenia wyposażenia lawinowego. Jednocześnie zawsze mamy pewność, że sprzęt jest pod ręką w pełnej gotowości do szybkiego użycia w przypadku zejścia lawiny.
- Kieszenie – to bardzo indywidualna kwestia każdego użytkownika. Z doświadczeń ratowników ważną rzeczą jest możliwość podzielenia tego co nosimy w plecaku na kilka sekcji z niezależnym dostępem. Dodatkowa odzież, wyposażenie zapasowe zwykle zajmują dno komory głównej. Kieszenie w klapie czy pasie biodrowym są zarezerwowane na drobiazgi tzw. „szybkiego dostępu” jak gogle, urządzenie GPS, mapa czy latarka. Boczny dostęp do plecaka na całej jego długości pozwala szybko skorzystać ze sprzętu będącego na samym dole bez konieczności robienia w plecaku rewolucji.
- Wygoda i ergonomia – pas biodrowy, regulacje ramion, kompresja. Plecak to podręczny magazyn sprzętu Ratownika. Zdarza się że spędzamy z tym sprzętem w terenie kilka, kilkanaście a czasem kilkadziesiąt godzin w terenie, często w bardzo złych warunkach atmosferycznych. Nasz komfort pracy bezpośrednio przekłada się na jakość i czas dotarcia do poszkodowanych i oczekujących w górach na pomoc turystów.