

Początek maja obfituje w święta narodowe. Może być to doskonała okazja do refleksji o patriotyzmie i wolności. O symbolach państwowych uczyłeś się już w podstawówce, a może nawet wcześniej, w domu rodzinnym. 2 maja, to od 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ale czy wiesz co świętujesz?
Flaga jest symbolem suwerenności państwa i nawiązuje do jego tradycji historycznej. Zazwyczaj wywiesza się ją na urzędach państwowych, budynkach instytucji publicznych i domach w trakcie świąt, uroczystości i spotkań międzynarodowych.
Flaga zgodnie z przepisami
Flagą Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. (z późn. zm.) o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jest prostokątny płat tkaniny o proporcjach 5:8 i barwach Rzeczypospolitej Polskiej, którymi są kolory biały i czerwony. Barwy ułożone są w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, przy czym górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Dopuszcza się również wieszanie flagi w formie pionowej wstęgi, wówczas barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie. Flaga Polski podlega ochronie prawnej. Jej znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie jest występkiem zagrożonym karą grzywny lub karą ograniczenia wolności. Bardzo często dochodzi do nieświadomego profanowania flagi np. podczas wydarzeń sportowych kiedy to kibice wypisują na niej nazwy miejscowości czy hasła dopingu.
Geneza Flagi RP
Polska flaga wywodzi się z dawnych znaków bojowych - proporców i chorągwi. Barwy flagi zostały wzięte z herbu Królestwa Polskiego, a proces tworzenia flagi państwowej zakończył swą koronacją Władysław Łokietek. Nie brakuje również legendarnych podań na temat pochodzenia barw. Jedna z legend o Lechu, Czechu i Rusie głosi, że Lech założyciel naszego narodu, zobaczył pięknego białego orła, na tle czerwonego zachodzącego słońca. Wiele lat historii pokazuje, że Polacy byli wierni swoim barwom narodowym i za ich pomocą nie raz manifestowali swoją postawę i przynależność.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na wzór podobnej tradycji innych państw i z założenia ma mieć charakter edukacyjny. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony w wielu krajach jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jak mówi jeden z zapisów ustawy normującej nasze barwy narodowe z 7 lutego 1831 roku, pod tym znakiem „winni łączyć się Polacy”. Dlatego też w tym dniu nasza flaga powinna być symbolem łączącym i jednoczącym naszych rodaków na wszystkich kontynentach, stanowiąc widoczny symbol ich przynależności narodowej.
Kto Ty jesteś?
Odpowiedź na to pytanie zna nie tylko każde polskie dziecko, ale także każdy Polak. Nauka wiersza „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy od momentu jego powstania w 1900 roku jest kanonem edukacji patriotycznej przekazywanej z pokolenia na pokolenie. I choć autor uniwersalnego w swej treści i prostocie wiersza zmarł ponad sto lat temu utwór jest wciąż na ustach i w sercach milionów Polaków.
Eksponowanie barw narodowych jest słuszną i godną pochwały postawą pokazującą naszą jedność i przynależność. Wywieśmy zatem 2 maja flagę narodową na domu, balkonie czy tarasie.