

19 września na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczną się finały Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS2014). Do Warszawy zjedzie ponad setka najlepszych uczniowie z Europy, by zaprezentować 85 projektów badawczych. Wśród nich nie zabraknie Polaków!
Poznaliście już Monikę Leończyk i Jerzego Szuniewicza. Dziś przedstawiamy wam ostatniego naszego reprezentanta – Andrzeja Żaka.
Wpływ polszczyzny na niezwykły język wilamowski
– Gdy przygotowywałem się do olimpiady z języka polskiego, natknąłem się na wzmiankę o niezwykłym języku z Wilamowic, którym mówi zaledwie kilkadziesiąt osób. Chociaż mieszkam daleko od tego miasta, postanowiłem tam pojechać i porozmawiać z mieszkańcami. Gdy już dotarłem na miejsce, ktoś zaprowadził mnie do starszej pani, która włada tym językiem. Niestety, miała już bardzo słaby słuch i nie za bardzo mogliśmy się dogadać. Zacząłem więc chodzić od domu do domu, bojąc się zapukać. Gdy wreszcie odważyłem się i wszedłem do któregoś z mieszkań, o mało nie pogryzł mnie pies. Po tych wszystkich niepowodzeniach spotkałem wreszcie osobę, która mówi po wilamowsku i moja przygoda z badaniami tego języka mogła się wreszcie rozpocząć – śmieje się Andrzej.
Andrzej ukończył tej wiosny naukę w LXIV LO w Warszawie, w październiku rozpocznie studia na Uniwersytecie Warszawskim.
– Moja praca dotyczy najważniejszych problemów związanych z wpływem języka polskiego na wilamowski. Wymysiöeryś to język zagrożony wymarciem i tak rzadki, że jest słabo znany nawet wśród językoznawców. Wpływy polszczyzny nie zostały jak dotąd dobrze zbadane. Ja analizowałem zarówno wyrazy polskiego pochodzenia, jak i cechy gramatyki języka wilamowskiego, które mogły powstać pod wpływem polszczyzny – podkreśla maturzysta z Warszawy. – Mój projekt może być bardzo przydatny w procesie rewitalizacji – nie tylko języka wilamowskiego, o którym piszę, ale także innych języków zagrożonych wymarciem. Obecnie, gdy podejmowane są już próby rewitalizacji wilamowskiego, potrzebne są podręczniki tego języka dla osób, które zechcą się go uczyć i go badać.
Andrzej w swojej pracy badawczej uzyskał pomoc od Tymoteusza Króla, młodego wilamowiczanina, który kilka lat wcześniej reprezentował Polskę na EUCYS ze swoim projektem etnograficznym.
Trzymajcie kciuki za całą naszą reprezentację, podczas europejskich finałów 19-24 września na Uniwersytecie Warszawskim!
Łukasz Partyka
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci