

Polacy mają swój wkład w niemal każdą dziedzinę nauki. Odkrywali nowe pierwiastki chemiczne, komety, nowe gatunki roślin, nie mówiąc już o dorobku naszych rodaków w zakresie archeologii. Polacy mają też na koncie parę ciekawych wynalazków – kamizelkę kuloodporną, spinacz biurowy czy wycieraczki samochodowe. Czy o młodych naukowcach, biorących udział w 26. Międzynarodowych Finałach Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej, mamy szansę usłyszeć w kontekście ich odkryć?
Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej
Organizowany jest on przez Komisję Europejską od 25 lat. Polacy wielokrotnie zdobywali w nim nagrody i sięgali po wyróżnienia. Jednak dopiero w tym roku, po raz pierwszy odbędą się u nas finały. Konkurs składa się z dwóch etapów – krajowego i międzynarodowego. Każdy zgłoszony projekt oceniany jest przez krajowe jury. Zasiadają w nim wybitni profesorowie i eksperci. W etapie międzynarodowym spotykają się najlepsi reprezentanci krajów Europy, Azji i Ameryki Północnej. Finały odbędą się w Warszawie, w dniach 20 – 23 września.
Zainspiruj się i kibicuj!
Zapraszamy do odwiedzenia BUW w najbliższy weekend i zapoznania się z prezentowanymi pracami. Nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin, a spotkanie z młodymi naukowcami może zainspirować do własnych poszukiwań i eksperymentów.
118 młodych naukowców zaprezentuje swoje prace z takich dziedzin jak: matematyka, informatyka, ekologia, ekonomia, biologia, informatyka, chemia czy fizyka oraz wielu innych. W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, na stoiskach o powierzchni 2m2, finaliści będą musieli w jak najciekawszy sposób zaprezentować swoje prace zarówno jurorom, jak i gościom wydarzenia.
Nagrodą dla najlepszych będą zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych oraz nagrody pieniężne. Jednym z fundatorów nagrody specjalnej jest również Fundacja PZU. Przyzna ona dwie nagrody pieniężne, po 10.000 zł każda, dla najciekawszych projektów związanych z naukami o życiu.
Polacy w czołówce
W tym roku Polskę reprezentuje troje finalistów:
- Monika Leończyk ze Słupska zaprojektowała budkę dla trzmieli, która może pomóc w ochronie populacji tego owada (o szczegółach jej projektu możesz przeczytać tutaj).
- Jerzy Szuniewicz z Poznania, który zajmuje się optymalizacją sprzęgania fotonów do światłowodów (zobacz opis projektu tutaj).
- Andrzej Żak z Warszawy interesuje się zagrożonym wymarciem językiem wilamowskim (wymysiöeryś), którym posługuje się jedynie 50 osób na świecie (zobacz szczegóły tutaj).
Polska uczestniczy w konkursie od 1995 roku. Do tej pory nagrodzono ponad 30 projektów pochodzących z naszego kraju. W ogólnej klasyfikacji, pod względem zdobytych nagród Polska znajduje się na trzecim miejscu, ustępując jedynie Niemcom i Wielkiej Brytanii.
Honorowy patronat nad 26. Finałami konkursu objął prezydent RP, Bronisław Komorowski. Organizatorami konkursu są: Komisja Europejska, Uniwersytet Warszawski, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci oraz Centrum Nauki Kopernik. Partnerem strategicznym EUCYS 2014 jest Fundacja PZU.
Marta Dębska
Fundacja PZU