

Pierwsza edycja olimpiady pokazała, że młodzi ludzie w Polsce mają naprawdę kreatywne pomysły i chcą zmieniać swoje otoczenie na lepsze. Wśród zrealizowanych projektów przeważała tematyka kulturalna i edukacyjna. Uczniowie tańczyli breakdance, latali dronami, tworzyli gry 3D, organizowali festiwale i konkursy. Pozyskiwali partnerów, tworzyli harmonogramy, budżety, dzielili się zadaniami, podpisywali umowy i udzielali wywiadów.
Wśród najciekawszych inicjatyw zrealizowanych w pierwszej edycji znalazł się m.in. projekt „Nie studiuj bezrobocia” – kampania informująca w ciekawy sposób o zatrudnieniu po różnych kierunkach studiów, „Qchnia z klasą” – warsztaty kulinarne z lubianymi kucharzami, popularyzujące zdrowe odżywianie i „Śmieci na wysokości” – kampania przeciwko wielkoformatowej reklamie w przestrzeni miejskiej.
Mimo że Zwolnieni z Teorii nie dają indeksów, to projekt od razu stał się jedną z najpopularniejszych olimpiad w Polsce. Uczniowie wybierają aktywne działania na rzecz dobra wspólnego, zamiast siedzenia po lekcjach przed komputerem czy biegania po boisku. W pierwszej edycji programu wzięło udział ponad 7 tys. uczniów z tysiąca szkół z całej Polski, realizując w sumie 339 projektów, na które poświęcili łącznie ponad 700 tys. godzin. Beneficjentami zrealizowanych inicjatyw było około pół miliona osób.
Teraz kolej na Ciebie!
Właśnie wystartowały zapisy do drugiej edycji projektu Zwolnieni z Teorii. To wyjątkowa olimpiada dla studentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jej celem jest rozwój praktycznych umiejętności uczestników z zakresu zarządzania projektami oraz inspiracja do aktywności społecznej.
Pierwszy krok to rejestracja na stronie www.zwolnienizteorii.pl. W tym celu należy stworzyć 3-5 osobowy zespół i wspólnie wymyślić projekt społeczny, który zmieni na lepsze lokalne otoczenie. Do udziału w programie można się zgłaszać do 30 listopada 2015 r. Następnie, przy wsparciu ze strony organizatorów programu, projekt należy wcielić w życie. Czas na realizację projektów zespoły mają do 31 marca 2016 r.
Zwolnieni z teorii to pierwsza w Polsce olimpiada, w której uczniowie nie chwalą się swoją szkolną wiedzą, ale praktycznymi umiejętnościami. Uczestnicy nie rywalizują w testach czy esejach, ale w realizacji projektów społecznych.
Zwycięzcy projektu nie będą zwalniani z matury ani nie otrzymają indeksów, lecz zdobędą praktykę zawodową i certyfikaty, które będą wiele znaczyły w ich CV. To dyplomy sygnowane przez Project Managment Institute R.E.P., rozpoznawalne i honorowane na całym świecie. Co więcej, najlepsze projekty zostaną wyróżnione prestiżowymi nagrodami.
Kto za tym stoi?
Olimpiadę organizuje Social Wolves - start-up społeczny z Polski. Social Wolves działa na rzecz odpowiedzialnej i kompetentnej kadry zarządzającej, z misją doświadczania młodych prowadzeniem projektów społecznych na całym świecie.
Partnerem strategicznym projektu jest Fundacja PZU wraz z T–Mobile oraz Bankiem Zachodnim WBK. Patronat honorowy nad projektem objęła Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Partnerem Merytorycznym została Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.