

Nie wiem, czy trudniej jest zasiadać w kapitule, która spośród wszystkich zgłoszeń wyłania po pięciu przedstawicieli każdej kategorii, czy trudniej jest spośród każdej piątki wybrać jednego, który powinien zostać wyróżniony?
No bo jak wybrać kto jest lepszy - światowej sławy otochirurg - Henryk Skarżyński, który stworzył niemal od zera w Kajetanach pod Warszawą Światowe Centrum Słuchu czy Adam Maciejewski - szef zespołu, który przeprowadził pierwszy w kraju przeszczep twarzy, a może inżynier, który opracował nowatorską, przemysłową technologię produkcji grafenu - Włodzimierz Strupiński? Niezaprzeczalne są też osiągniecia profesor Marii Janion – najwybitniejszej polskiej historyk literatury. Czy grono doświadczonych naukowców pokonają odważni i przebojowi studenci Politechniki Wrocławskiej i Warszawskiej ze swoimi sukcesami w konkursach NASA, gotowi na podbój kosmosu, choćby dziś? A to tylko pierwsza kategoria – Nauka.
W Kulturze wcale nie jest prościej, kiedy przy jednym fortepianie zasiada Rafał Blechacz, a naprzeciwko Leszek Możdżer. Do tego dochodzi wybitny prozaik i scenarzysta Janusz Głowacki, prowadząc pod ramię z jednej strony światowej sławy reżyserkę - Agnieszkę Holland, a z drugiej ikonę polskiego aktorstwa - Krystynę Jandę. Spotkać całą piątkę w jednym miejscu, to jak dotknąć absolutu. Ale wybrać spośród nich tego naj...?
Wydawałoby się, że w Biznesie będzie łatwiej, bo tu liczy się wynik. Finansowy wynik. Ale czy na pewno? Czy najbardziej aktywny na arenie międzynarodowej polski biznesmen - Jan Kulczyk pokona współzałożyciela i pierwszego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie - Wiesława Rozłuckiego? A może to doktor Irena Eris, której kosmetyki są uznaną marką na całym świecie, „przebije” obu panów? Choć w stawce jest jeszcze dwoje potentatów z branży komunikacyjnej - państwo Olszewscy - założyciele Solaris Bus&Coach, liczącego się w Europie producenta m.in autobusów i tramwajów oraz prezes i współudziałowiec bydgoskiej PESY - Tomasz Zaboklicki.
Przez ostatnie 25 lat nie brakowało nam też wybitnych sportowców. Pokusicie się o wybór najlepszego w kategorii Sport, kiedy w szranki staje Adam Małysz z Robertem Korzeniowskim i Justyną Kowalczyk? Jak ocenić ich sukcesy? Jak oszacować wartość medali? A może emocje, jakie wzbudzali w nas, stając na najwyższych stopniach podiów? A może to udział w finale Wimbledonu Agnieszki Radwańskiej ocenimy wyżej niż dwukrotne mistrzostwo olimpijskie najbardziej utytułowanej w historii polskiego strzelectwa – Renaty Mauer-Różańskiej?
Myślicie, że do tej pory wybór był trudny? To zerknijcie na skład kategorii Społeczeństwo. To dzięki tym ludziom, przez ostatnie 25 lat uczyliśmy się empatii, dobroczynności, radości z niesienia pomocy i dumy narodowej. W gronie finalistów znaleźli się: pomagająca tym, którzy żyją na marginesie społeczeństwa - siostra Małgorzata Chmielewska; kobieta, która nauczyła nas, co to jest pomoc humanitarna i jak ją mądrze organizować – Janina Ochojska; najsławniejszy dyrygent największej na świecie orkiestry, która od 1993 roku gra w sercach Polaków – Jerzy Owsiak; aktorka, która poświeciła się działaniom na rzecz dzieci po ciężkich urazach neurologicznych, twórczyni Kliniki "Budzik" przy Centrum Zdrowia Dziecka – Ewa Błaszyk; oraz człowiek, który zrewolucjonizował nasze myślenie o muzealnictwie, przywrócił pamięć o historii Powstania Warszawskiego – Jan Ołdakowski.
Nie potrafię wskazać w tym gronie jednej osoby, która powinna wygrać ten plebiscyt. Ba, nawet wskazanie lidera każdej z kategorii jest bardzo trudne. Tym lepiej, że możemy o tym zdecydować wszyscy, głosując do końca maja w plebiscycie „Ludzie Wolności” TVN i Gazety Wyborczej, którego jesteśmy partnerem. Szczegóły głosowania znajdziecie na stronie www.ludziewolnosci.pl
Jakie są wasze typy? Kto, według was, odbierze nagrody 1 czerwca na gali jubileuszowej? Zachęcam do komentowania.