

Dzisiejsze 3-4 latki bez problemu obsługują tablety i telefony dotykowe. Dzieci, dla których internet jest „od zawsze”, powoli wchodzą w dorosłość. Tablety zastępują ciężkie tornistry, aplikacje ułatwiają przyswajanie wiedzy, naukę języków, wymianę informacji. I tylko rodzice, których dzieciństwo wyglądało zupełnie inaczej, zadają sobie pytanie: czy to dobrze? Gdzie postawić granicę? I jak kontrolować to, co nasze pociechy robią w sieci?
Najlepszym rozwiązaniem jest aktywne współuczestnictwo w e-życiu dziecka i podsuwanie mu sprawdzonych i bezpiecznych aplikacji oraz gier. Takie można poznać podczas Akademii Duckie Deck, której partnerem jest PZU. Zajęcia wykorzystujące tablety, roboty i inne gadżety są uzupełniane pomysłowymi warsztatami, rozwijającymi kreatywność i dziecięcą wyobraźnię. Kolorowe roboty pomagają zrozumieć najmłodszym ideę programowania i wykorzystać ją w praktyce. Starsze dzieci mogą zbudować własnego robota i zmierzyć się z zadaniami na warsztatach z robotyki. Filmy, przygotowywane na zajęciach z tworzenia animacji, są doskonałą pamiątką dla dzieci i rodziców.
Budowanie robotów, programowanie, tworzenie animacji – brzmi bardzo poważnie i skomplikowanie, a jednak z powodzeniem radzą sobie z nimi 5 i 6-latki. Pobudzając przy tym swoją wyobraźnię, ucząc się logicznego i analitycznego myślenia, zdobywają wiedzę z podstaw programowania. To pierwszy krok do tego, by w przyszłości stać się wziętym programistą czy konstruktorem robotów - jak grupa studentów z Białegostoku.
Akademia Duckie Deck to także różnorodne warsztaty kreatywne dla dzieci w różnym wieku. Można podczas nich konstruować samochody odrzutowe z balona, kubka po kawie i zakrętek. Można tworzyć instrumenty i zabawki z rzeczy, które normalnie uznajemy za śmieci czy piękne własnoręcznie przygotowane albumy zdjęć ozdobione skwarkami papieru, wycinankami i naklejkami.
Niestraszne bajki z morałem
Innowacyjne podejście do nauczania i wykorzystanie nowoczesnych narzędzi podczas Akademii Duckie Deck – to najważniejsze argumenty, jakie przekonały nas, by pojawić się tam z Niestraszkami. Za nami już dwa eventy, na których dzieci wzięły udział w Niestraszkowych warsztatach tworzenia bajek z morałem.
Podczas zajęć Zuzka Wiruska i inne Niestraszki wprowadzają dzieci w tajniki animacji poklatkowej - techniki wykorzystywanej do produkcji prawdziwych animowanych bajek. Dzięki temu mali uczestnicy warsztatów mogą stworzyć własne animowane opowieści o zdrowiu i bezpieczeństwie, czyli tym, na czym Niestraszki znają się najlepiej. Bajki muszą kończyć się morałem, więc obok umiejętności technicznych rozwijamy w dzieciach także kreatywność, komunikatywność i umiejętność budowania spójnego przekazu.