

Fundacja PZU rozpoczęła realizację programu wolontariatu pracowniczego w 2012 roku. Rok później, wspólnie z PwC, rozpoczęliśmy pracę nad systemowym przygotowaniem i wdrożeniem strategii wolontariatu pracowniczego. Zakłada ona 4 obszary działań wolontariackich: wolontariat prozdrowotny, rodzinny, edukacyjny i obywatelski, realizowany w formie dwóch edycji konkursu grantowego.
Powołaliśmy Akademią Liderów Wolontariatu PZU, złożoną pierwotnie z 20, a obecnie z 38 Regionalnych Liderów Wolontariatu. To grupa pracowników, prowadzących na poziomie regionalnym działania informacyjne i promocyjne związane z wolontariatem pracowniczym. Każdego roku organizujemy specjalne szkolenia dla Liderów, podnosząc ich kompetencje oraz umiejętność komunikowania o działaniach wolontariackich, zachęcania do angażowania się i motywowania pracowników.
Jako jedyni w Polsce mamy sieć Regionalnych Liderów Wolontariatu PZU, którzy odpowiadają za promocję wolontariatu na poziomie lokalnym. Chcemy ich nagrodzić za ich zaangażowanie i wyjątkową wrażliwość na potrzeby lokalnych społeczności, z którymi spotykają się na co dzień. Podczas uroczystej Gali podsumujemy dotychczasowe działania w ramach programu wolontariatu pracowniczego PZU oraz wyróżnimy najbardziej zaangażowanych wolontariuszy w trzech kategoriach: Wolontariusz z Wielkim Sercem, Prymus Wolontariatu oraz Wolontariusz z Pasją. Dodatkowo zostanie przyznane wyróżnienie dla Super Lidera.
W tym roku świętujemy 5-lecie Wolontariatu Pracowniczego PZU. Z tej okazji w czterech kategoriach wyróżniliśmy najlepszych z najlepszych. Poznajcie...
Wolontariuszy z Wielkim Sercem
Wyróżnieni w tej kategorii wolontariusze mają otwarte serca na wszystkie potrzeby innych i zaangażowali się w największą liczbę różnorodnych projektów. To osoby, na które zawsze można liczyć i chętnie podejmują stawiane przed nimi wyzwania. Pomagali m.in. malować ściany i przeprowadzać remonty, opiekowali się pacjentami hospicjum onkologicznego i uczyli dzieci oraz młodzież: szyć, gotować, sprzątać, malować itd…
Joanna Liszka z Łodzi zrealizowała 9 projektów, sukcesywnie w każdym konkursie i poza nimi pojawia się jakiś jej pomysł, każdy z nich jest inny i skierowany do innej grupy odbiorców, począwszy od zawodów sportowych dla dzieci z niepełnosprawnością po remont placu zabaw, mieszkania czy naukę zdrowych nawyków żywieniowych i aktywnego stylu życia.
Paweł Jucha z Rzeszowa zrealizował 9 projektów, Paweł z kolei wnioskuje hurtowo różnorodne projekty. Wraz ze swoją ekipą wolontariuszy przygotował m.in.: salkę w szpitalu, asystował w zajęciach z hipoterapii, organizował mecze i turnieje oraz wymienił nawierzchnię na placu przed szkoła, aby jak to powiedział zapewnić dzieciom bezpieczne lądowanie.
Aleksandra Bączek z Dąbrowy Górniczej była liderem 8 projektów, Ola podobnie jak Asia do każdego konkursu zgłasza swoje projekty. Pomaga wszystkim, którzy jej zdaniem potrzebują wsparcia, wraz z wolontariuszami wyremontowała łazienkę w noclegowni i świetlicę w jednym z lokalnych stowarzyszeń. Wspiera także zwierzaki, głównie koty, przygotowała dla nich piękne lokum w piwnicy jednej ze starych kamienic.
Prymusów Wolontariatu
Osoby, które wyróżniają nowatorskie i innowacyjne pomysły. Zawsze są świetnie przygotowane do realizacji projektu, mają skrupulatnie zaplanowany budżet, gromadzą wokół siebie i angażują do różnych zadań najwięcej ludzi.
Izabela Duda ze Skarżyska Kamiennej – jej projekty wielokrotnie uzyskiwały bardzo wysokie oceny. Iza głownie organizuje turnieje piłki nożnej we współpracy z lokalnym klubem sportowym. Zaprasza do nich nawet dzieciaczki w wieku 5 lat, zawsze ma wokół siebie liczną grupę wolontariuszy złożoną z agentów i pracowników PZU z kilku okolicznych powiatów.
Marta Włodarczyk z Milicza – jest zaangażowana w działania wolontariackie od samego początku, zawsze otrzymuje wysokie oceny od komisji konkursowej. Jej pomysły są bardzo różnorodne, chociaż widać że najbliższe jej sercu są dzieci zwłaszcza te o specjalnych potrzebach. Dzięki jej inicjatywie po raz pierwszy w Miliczu obchodzony był Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych z udziałem wszystkich placówek i organizacji pozarządowych działających w okolicy.
Agnieszka Kaczmarek z Torunia – z wolontariatem w PZU od zawsze, jej pomysły stale są wysoko oceniane, zaskakuje różnorodnością i odwagą, z wolontariuszami ze swojego oddziału zorganizowała dla uzależnionej młodzieży spływ kajakowy po Brdzie, a w ramach kuchennych rewolucji planowała odnowić kuchnię w jednym z lokalnych NGO-sów, kiedy organizacja poprosiła ich o więcej, nie wahali się ani chwili i pomalowali dodatkowo kolejne pomieszczenia.
Wolontariuszy z Pasją
Ludzie z pasją, której poświęcają każdą wolną chwilę i którą chcą „zarażać” innych. Poprzez swoje zamiłowanie do sportu, sztuki czy nauki niosą pomoc i radość innym każdego dnia.
Dominika Wójcik z Katowic – pięknie szyje i robi na szydełku, jej pasją jest pomaganie, pomaga jak może i kiedy tylko może, a jak nie może to angażuje znajomych i rodzinę, w Domu Aniołów Stróżów w Katowicach postrzegana jest jako ich osobisty Anioł Stróż, a jej aukcje charytatywne z ręcznie wykonanymi laleczkami wspierają wszyscy nasi wolontariusze.
Marek Budzyński z Lublina - jego niezwykła pasją jest Taekwondo i to właśnie dzięki tej pasji od początku funkcjonowania programu wolontariatu jest z nami. Marek prowadzi treningi dla podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej. Są to dorośli niepełnosprawni, którzy dzięki tym spotkaniom nie tylko mają szansę na aktywność fizyczną i ruch, ale także odnoszą sukcesy w zawodach dla osób niepełnosprawnych na poziomie europejskim.
Aleksandra Borończyk z Łodzi – Ola jest wytrwała i pełna największych poświęceń, to osoba, która nigdy nie przejdzie obojętnie wobec człowieka w potrzebie, podczas naszych akcji w Łodzi zawsze kogoś podwozi, odwozi, przewozi, no bo tak trzeba… od lat działa z zaangażowaniem na oddziale psychogeriatrii w łódzkim szpitalu i jak sama mówi, kocha tych ludzi i uwielbia patrzeć na radość w ich oczach podczas wspólnych spotkań
SuperLidera
Osoba, która zgromadziła wokół siebie największą liczbę wolontariuszy chętnych do pomocy innym. Osoba, która zrealizowała najwięcej projektów, a także poświęciła najwięcej czasu i energii na realizację powierzonych jej zadań. Zawsze gotowa do pomocy, zaangażowana, kreatywna i niezwykle życzliwa dla innych.
Joanna Liszka z Łodzi – do projektów zawsze angażuje kilkadziesiąt pracowników z PZU, wszystkim w Łodzi kojarzy się z osobą od spraw niemożliwych, zawsze zaradzi… czy to trzeba pomóc, czy zapewnić więcej ludzi do pracy, czy też dostarczyć innej farby albo śrubokręta, Asia zawsze wie jak to zorganizować. Promując wolontariat w swoim regionie skupiła wokół siebie 4 liderów. Brała udział we wszystkich szkoleniach organizowanych dla Regionalnych Liderów wolontariatu i po każdym zawsze zostaje aby dowiedzieć się jeszcze więcej i dopytać o jeszcze więcej szczegółów.
W ciągu tych pięciu lat nasi wolontariusze angażowali się w działania Fundacji PZU już blisko 10 tysięcy razy. W ten sposób z pomocą dotarliśmy do ponad 20 tysięcy beneficjentów. Mam nadzieję, że na tym nie poprzestaniemy. Jest jeszcze wiele do zrobienia, wiele dobrego.