

Gdyby zacząć przysłuchiwać się rozmowom znajomych w pracy, przyjaciół czy nawet przypadkowych towarzyszy podróży w autobusie, okazałoby się, że tym, czego najbardziej nam dziś brakuje, jest CZAS. Nie mamy czasu, żeby zjeść śniadanie, by porządnie się wyspać, by zrobić coś dla innych. Co najważniejsze – często nie mamy czasu dla naszych bliskich. Czy jest na to jakaś recepta? Zastanówmy się wspólnie.
Zacznijmy od tego, że większość Polaków deklaruje, że rodzina jest dla nich najważniejsza. Potwierdzają to badania CBOS przeprowadzone w 2013 r. – 78% ankietowanych stwierdziło, że najważniejszą wartością, którą kierują się w życiu, jest szczęście rodzinne. Jak w takim razie sprawić, by czas spędzony razem z naszymi bliskimi był jak najbardziej wartościowy? Odpowiedź jest prosta – zaangażować się w działania na rzecz innych.
W ostatnich latach wiele rodzin bierze udział w różnych akcjach wolontariackich, których – na szczęście – jest coraz więcej. Szlachetna Paczka czy wspólne zbieranie środków na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy to tylko niektóre z nich. Mimo to, jak wynika z badania TNS Polska 71% Polaków uważa, że brakuje im atrakcyjnych inicjatyw społecznych, w które z łatwością mogliby się włączyć.
W odpowiedzi na potrzeby Polaków Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce wraz z Fundacją PZU stworzyła Program „Wolontariat Rodzinny”. Jak mówi jego koordynatorka, Magdalena Wachol z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce: - Program jest skierowany do wszystkich, którzy czują się rodziną, czyli rodziców, dzieci, rodzeństwa, rodziców przybranych, dziadków, kuzynów itd.
W skrócie – zaangażować może się każdy, kto czuje z innymi osobami rodzinną więź. Co ważne, wolontariat rodzinny nie stawia wolontariuszy przed trudnym wyborem: społeczne zaangażowanie czy rodzina, ponieważ łączy te dwie sfery. Na dodatek nie trzeba mieć wyjątkowych umiejętności ani być specjalistą w jakiejś dziedzinie – wystarczy chęć, by pomagać innym, a przy tym spędzić czas wspólnie z rodziną.
Korzyści jest więcej. Wolontariat tworzy pozytywne wzorce dla dzieci i młodzieży oraz buduje kręgosłup moralny młodych ludzi. Przecież każdy rodzic chciałby, aby jego dzieci, kiedy dorosną, miały jak najlepsze wspomnienia z dzieciństwa… A chyba nie trzeba dodawać, że wspomnień tych nie ukształtuje wspólne oglądanie telewizji. Dzięki temu, że rodzice zaangażują się w działania na rzecz innych wraz ze swoimi pociechami, mają szansę podarować swoim dzieciom prezent w postaci pełnych radości wspomnień, a przy tym zbudować więzi oparte na wsparciu, zaufaniu i wzajemnym szacunku.
Program „Wolontariat Rodzinny” to także oferta dla organizacji pozarządowych i instytucji takich jak szkoły, biblioteki, domy kultury czy ośrodki pomocy społecznej, które mogą wziąć udział w konkursie na realizację autorskiego projektu wolontariatu rodzinnego. Nagrodą jest grant na przeprowadzenie zaplanowanych działań, w których uczestniczyć będą rodziny wolontariuszy. Aby zgłosić się do konkursu wystarczy wypełnić prosty wniosek znajdujący się na stronie www.wolontariatrodzinny.pl.
Wolontariat rodzinny to spędzanie czasu na działaniach, które są przyjemne i sprawiają niesamowitą radość – nie pojedynczym osobom, lecz całym rodzinom.
Większość z nas po cichu wierzy, że czyniąc dobro, można liczyć na to, że prędzej czy później ono do nas powróci. Brak czasu przestaje być dla nas przeszkodą, ponieważ nie musimy wybierać: poświęcić wolne chwile rodzinie, czy zaangażować się społecznie. Wolontariat rodzinny to szansa – na zbudowanie relacji z naszymi bliskimi, na czerpanie radości z działania na rzecz innych, na wartościowe spędzenie wspólnych chwil. Takiej szansy nie można zmarnować!
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o wolontariacie rodzinnym, wejdźcie na stronę wolontariatrodzinny.pl.
Magdalena Wachol, Katarzyna Kunert
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce